Zima je najnezahvalnije godišnje doba za održavanje biljaka u enterijeru. Kako su zimi drugačiji uslovi sredine: smanjena količina svetla (kraći dani), suv topli vazduh u zatvorenom (od grejanja), hladnjije spoljne temperature biljke tokom zime treba prilagoditi tim lošijim životnim uslovima.
Posebna pažnja i prilagođavanje potrebna je biljkama koje ste držali napolju (terasa, dvorište i sl.), a koje tokom zime unosite u kuću ili stan.
Zamislite da vaše biljke, kao i sav biljni svet, zimi ulaze u nešto mirniji period funkcionisanja, a neke od njih (poput kaktusa), ulaze u potpuno mirovanje do proleća (kraj marta, početak aprila).
Dakle, take it easy.
Slow winter mode is ON.
Šta to sve podrazumeva?
Kako zalivati? Regulišite režim zalivanja
Pravilo broj 1
Zimi je biljkama u enterijeru potrebno mnogo manje vode. Neke čak idu u potpuno mirovanje (npr. Kaktusi i sukulente) tokom zimskih meseci pa im ne treba zalivanje uopšte.
Česta greška
Kako je zimi u stanovima veća temperatura, možete pomisili da je potrebno više vode biljkama. Ovo je pogrešna pretpostavka – biljke slabije rastu zimi i koriste manje vode nego u letnjim mesecima.
Zbog suvog vazduha u prostoru površina zemlje će se brzo isušiti. Najbolji način da proverite da li je potrebno zalivanje je da proverite da li zemlja suva i ispod površine (prstom ili pomoću štapa sl.).
Najbolje je da se zimi zemlja potpuno prosuši pre nego što ponovo zalijete biljku. Ipak imajte u vidu da neke biljke (citrusi, paprati itd.) traže konstantno vlažnu zemlju. Negujte svoje biljke u skladu sa njihovim zahtevima prema vodi, nekima treba više, a nekima manje.
Svetlo / Pratite sunce
Zimi je generalno manja osunčanost, takodje i sunce je mnogo niže, pa u enterijerima bude manje svetla nego tokom leta. Može biti potrebe da premestite biljke na svetlije mesto u prostoriji tokom zimskih meseci.
Najbolja mesta su južni ili zapadni prozor. Pazite samo da ne stavite biljku uz prozor koji može da mrzne tokom jako hladnih dana.
Takođe, okrenite povremeno saksiju biljke tokom zime (kako svetlo pada sa jedne strane biljke, ume da se izduži u pravcu svetlosti).
Obratite pažnju ako na lišću ima puno prašine – obrišite vlažnom krpom, kako bi biljke tokom zime mogle da usvoje što više dostupne svetlosti, i kako se prašina ne bi onemogućila biljci da “diše”.
Vlažnost vazduha
Biljke većinom traže vlažnost oko 50% a zimi zbog grejanja vlažnost u kućama i stanovima je najčešće od 10 do 20%.
Možete povežati vlažnost vazduha tako što ćete staviti tanjirić sa vodom pored biljaka. Orošavanje je samo trenutno dodavanje vlage i da bi dugotrajno imalo efekta na biljku morali bi da prskate biljku više puta u toku dana. Svakako je preporučljivo da biljke tokom zime makar jednom nedeljno orošavate i brišete od prašine.
Obratite pažnju na temperaturu
Najbitnija stvar kod temperature tokom zime u enterijeru je da obratite pažnju na grejanje, kako biljke ne bi bile previše blizu ili iznad radijatora. Većna biljaka za enterijer traži temperaturu od 18 do 28°C tokom dana, dok tropske biljke vole 30°C i više.
Prihranjivanje
Bukvalno, zamislite da biljke zimi treba da idu na dijetu. Pošto biljke tokom zime skoro ne rastu nije im potrebna prihrana da bi bolje rasle, zar ne? Dakle, dok miruju nije im potreban podsticaj rasta.
Pričekajte sa prihranom do proleća, kada vidite da je biljka ponovo počela da raste (da ima novi list ili pupoljak).
Sredjivanje biljaka i presađivanje
Ukoliko nema potrebe (premala saksija pa biljka počinje da propada), ostavite presađivanje biljaka za proleće, kada biljka kreće sa rastom.
Ako primetite da se listovi (ili grana) osuše, uklonite ih kao što to inače radite tokom leta.
Pazite na štetočine
Zbog povećanih temperatura i smanjene svetlosti, stresa usled premeštanja i promene životnih uslova, često se mogu pojaviti oštećenja i štetočine na biljkama.
Obratite pažnju na truljenje korena, koje se često dešava usled previše zalivanja. Ukoliko na listovima primetite braon fleke i sušenje, to je skoro uvek siguran znak da je biljka previše zalivana. Sušenje se prvo javlja na vrhovima listova (zbog čega šesto dođe do zabune da je biljci potrebno više vode).
Biljne vaši često mogu zaraziti biljke tokom zimskih meseci. Potražite preparate u biljnim apotekama i na vreme primenite tretman (prskanje preko lista, zajedno sa zalivanjem zaražene biljke).
Imajte u vidu da su u periodu mirovanja biljke osetljivije na zaraze i štetočine, i pratite stanje svojih biljaka tokom zime.
Bonus: Obratite posebu pažnju na kaktuse i sukulente
Kaktusi vole malo hladnija mesta zimi (oko 10 stepeni), pa ih nemojte držati blizu radijatora ili grejalica. Pokušajte da ih stavite na mesto sa što više svetla i nemojte ih zalivati do proleća.
Sukulente su slične kaktusima, ali ipak zahtevaju povremeno zalivanje tokom zimskih meseci. Nećete pogrešiti ako ih zalijete jednom mesečno, ali ukoliko primetite da je potrebno više vode, istražite o kojoj se tačno vrsti radi.
To bi bilo ukratko to.
Za sva dalja pitanja i nedoumice, mi vam stojimo na raspolaganju za pomoć.
Hvala, Majo (a zahvaljuje i moj sukulent, koji bi, da nisam procitala tekst, verovatno bio udavljen od precestog zalivanja)! 🙂
Nema na čemu, ako imaš još neku nedoumicu oko biljaka slobodno nam piši 🙂