U jesenjem i zimskom periodu godine, jedno od najčešćih pitanja koje nam postavljate o nezi biljaka je: Kako se neguje božićna zvezda?
Ovo je sasvim očekivano, imajuči u vidu da ova biljka cveta u zimskom periodu, i da je vrlo često poklon za slavu ili novogodišnje praznike. Pročitale smo više tekstova na ovu temu, i pored preciznih saveta i informacija, nakon čitanja smo shvatile da ipak nećete dobiti savet i mišljenje koje ste tražili.
Ono što smatramo da trebate da znate je za početak:
Kako se neguje božićna zvezda?
Teško. Zašto?
Osnovne karakteristike Božićne zvezde
Upoznajmo se sa osnovnim karakteristikama božićne zvezde. Ova biljka pripada rodu euforbija – mlečika, i njen naučni naziv je Euphorbia pulcherrima или Poinsettia, i potiče iz Meksika, Južne Amerike i može se naći i u nekim delovima Afrike. U prirodnim uslovima je žbun koji može porasti i do 5 metara u visinu. Njeni crveni cvetovi su zapravo brakteje (modifikacija lista), i oni joj daju prepoznatljiv izgled.
Nega Božićne zvezde
Razlog zbog koga je božićna zvezda teška za negu je sledeći: ove biljke zahtevaju specifičnu vlažnost vazduha, svetlo, temperaturu i provetranje, koje je teško obezbediti u kućnim uslovima. Možda je najjednostavnije objašnjenje sledeće: božićna zvezda raste u delu sveta u kome je leto kad je kod nas zima, gde je velika vlažnost vazduha i gde ima dovoljno sunca. Sve suprotno od naših kućnih uslova u zimskim mesecima.
Dakle, morate obezbediti dovoljnu vlažnost vazduha, što je vrlo teško u zimskim mesecima kada se stanovi greju. Možete orošavati (fajtati) biljku, ali pazite da ne kvasite cvet i crvene listove, dakle samo donji deo biljke sa listovima. Temperatura treba da bude konstantna, između 15 – 25 stepeni. Idealna temperatura je oko 18 – 20 stepeni, što je opet niža temperatura od one u našim stanovima tokom zimskih meseci. Božićna zvezda ne sme biti na promaji ili u blizini grejnog tela. Treba da ima dovoljno svetla, ali ne i direktno sunce. Samim tim, ne ostaje vam mnogo izbora za njeno mesto u kući – pored prozora imate svetlo, ali i promaju. I vrlo verovatno grejno telo. Dakle, božićna zvezda bi trebalo da stoji uz prozor koji se ne otvara često i nema grejanje u blizini. Ili na dobro osvetljenoj i zastakljenoj terasi.
Što se tiče zalivanja, božićnu zvezdu treba redovno zalivati, otprilike jednom u sedam dana , ali ne i previše, zato što se lako može desiti da biljka istruli. Najbolje je sačekati da se zemlja prosuši, ali da ne bude potpuno suva, između dva zalivanja. Iako po literaturi ne trpi vodu sa česme, mi smo se uverile da joj ništa neće faliti ako je zalijete sa običnom vodom, samo sačekajte da malo odstoji i zagreje se.
Bitno je još da napomenemo, da božićna zvezda, kao i sve mlečike, ima mlečni sok koji se luči pri povredi biljke, i koji pri kontaktu može izazvati blage iritacije kože i blaže stomačne tegobe ukoliko se proguta.
Nećemo vas opterećivati sa daljim savetima o orezivanju, nezi posle cvetanja i prihrani božićne zvezde. Prilično smo sigurne da 99 % biljaka neće poživeti da bismo o ovome pričali.
Zašto?
- Kao što smo već objasnile, njeni uslovi za negu su u suprotnosti sa većinom uslova koje imamo u našim stanovima u zimskim mesecima.
- Iako je višegodišnja biljka, božićna zvezda se proizvodi kao sezonsko cveće, poput rezanog cveta. Proizvodnja nije usmerena na to da vam biljka opstane. Šta to znači? Većina saksijskih biljaka u Srbiji potiče iz uvoza. Kada je vidite u savršenom stanju i punom cvetu, morate znati sledeće: u pitanju je biljka koja je rasla u idealnim uslovima u rasadniku, i koja je tretirana sa više hormona i preparata da bi procvetala i tako izgledala. Mi te biljke zovemo “biljke na steroidima”. Njena svrha nije da vam traje godinama, već da vam ukrasi dom za vreme praznika i da je bacite kada precveta. Zašto? Pa da biste sledeće godine kupili novu. Možda je ovo nemilosrdno objašnjnje za sve ljubitelje biljaka, ali ukoliko želite da čujete istinu, ne očekujte drugačije objašnjenje. Nije problem u vama, problem je u tome što očekujete višegodišnju biljku od biljke koja je negovana kao jednogodišnja, sa rokom trajanja.
- Još jedan savet. Nažalost, više smo se puta uverile da se u prodaji često nalaze biljke koje su u lošem stanju. Obavezno proverite da li je cela biljka zdrava i zalivena ispod ukrasne folije u koju je upakovana. Više puta smo bile svedoci da na pijacama prodavci od jedne veće biljke “naprave” par manjih saksija, tako što grane iseku i posade u zemlju i tako prodaju. Najbolje je da izbegavate kupovinu van proverenih prodavnica i rasadnika, a ako već uzimate, uvek birajte veće biljke u originalnom pakovanju iz uvoza.
Sigurne smo da se sada pitate: pa da li da uopšte nabavim ili poklonim božićnu zvezdu?
Apsolutno da. Postoji više razloga za kupovinu ove biljke:
- Božićna zvezda je izuzetno lepa biljka i sjajan ukras vašeg doma tokom praznika. Njeni zvezdasti cvetovi se najčešće nalaze u crvenoj boji, ali postoje i varijacije sa belim i roze cvetovima. Po nama je jedna od najlepših zimskih cvetnica idealna za novogodišnju dekoraciju i aranžmane. Njeni cvetovi će trajati mnogo duže od običnog rezanog cveta, taman onoliko koliko praznici traju. I za kraj, njena cena je vrlo povoljna za ono što dobijate za uzvrat.
- Božićna zvezda je odličan poklon za slave i praznike. Jedna od legendi iz Meksika, vezana za nastanak ove biljke glasi ovako: Prva božićna zvezda nastala je iz molitve dvoje seoske dece. Bili su toliko siromašni, da nisu mogli da kupe poklon koji bi ostavili u crkvi. Na putu do crkve, na Badnji dan, ubrali su buket pojlskog cveća umesto poklona. Kada su biljke stavili oko kolevke u crkvi, njihovi zeleni listovi su se pretvorili u sjajno crvene latice. Zar ovo nije divna simbolika biljke za slavski ili novogodišnji i božićni poklon? Savetujemo da uz poklon onome kome je namenjen ispričate ovu legendu. Duboko verujemo da su čuda moguća.
- I za kraj, nikada ne odustajte od biljke zato što se plašite da vam neće preživeti. Nadamo se da smo vam malo razjasnile pitanja oko nege Božićne zvezde, i zašto je ne treba posmatrati kao tipičnu saksijsku biljku. Uz nju ide nepisano pravilo: uživajte u njoj dok traje. Isto kao i praznici po kojima je dobila ime.
A što se tiče priče o tome da su čuda moguća, apsolutno se slažemo. Ponosne smo vlasnice jedne jedine preživele Božićne zvezde, od mnogih koje smo imale, koja je bila slavski poklon prošle godine u decembru. Negovale smo je baš onako kako i vas savetujemo, nismo preduzimale nikakve dalje mere osim presađivanja na proleće. Ova biljka danas nema sjajne crvene cvetove, ali nam služi kao podsetnik da svako pravilo ima izuzetak.
Uživajte u praznicima, darivanju, Božićnoj zvezdi, i verujte u čuda! Možda vam se desi jedno zvano – preživela mi je Božićna zvezda.